štvrtok 31. marca 2016

Books review

Marec, mesiac knihy. Čo by to bol teda za marec bez článku o knihe? Naposledy sa tu objavila recenzia na teenagerskú trilógiu Divergencia, Rezistencia a Experiment. V poslednom čase som čítala niečo oveľa zaujímavejšie, ale aj klasickejšie. A s tým som tu dnes. Fitzgerald, alebo aspoň jeho Veľký Gatsby, je snáď každému známy, no ja dnes začnem s jeho poviedkami. 
IMG_1910

Niektoré z nich ma úplne dostali (tiež máte niekedy pri čítaní zimomriavky?), niektoré (minimum z nich) boli pre mňa menej záživnejšie. Bolo to však oveľa, oveľa ľahšie čítanie ako jeho Krásni a prekliati, ktorých som čítala ešte v lete roku 2014, a kvôli ktorým som Fitzgeralda odložila na tak dlhú dobu. Jeho štýl písania sa mi zdal ťažký a nezáživný, no po prečítaní prvých poviedok sa môj názor na jeho tvorbu veľmi zmenil.
Samotný obsah vám nechcem prezrádzať, ale ak si vygooglite Fitzgeraldove diela, môžete sa dozvedieť, že ide o príbehy odohrávajúce sa v čase takzvaného džezového veku. 20-te roky, Hollywood či východné pobrežie, večierky, mladí, bohatí, i menej, bezstarostní.. Čriepky šťastia sú zbierkou rôznych poviedok a vôbec tak nekopírujú zbierky poviedok, ktoré vychádzali v angličtine. Nevadí, snáď niekde zoženiem aj ostatné, pretože Fitzgeraldove poviedky určite stoja za prečítanie. Veľmi ma fascinuje obdobie 20tych rokov, ale verím, že aj pre ostatných, ktorí sa nad týmto obdobím veľmi nerozplývajú, budú jeho poviedky zaujímavými.
Rovnako Veľký Gatsby. Skvelé prostredie, ľudia s podobnými záujmami, no ich príbeh je trošku dlhší, tragickejší, ale o to viac zaujímavejší. Túto knižku som zhltla skoro za jeden večer. Po dočítaní som mala chuť vybrať Fitzgeralda z hrobu a znovu ho zabiť (desaťkrát), ale potom som si povedala, že nie všetko musí skončiť tak ako chcem ja a zmierila som sa so záverom. Veď ja si ho aj tak prerobím v hlave, keď nebudem môcť zaspať. Navyše sa mi to tak páčilo, či už dejom, jednoduchými opismi, zaujímavými situáciami alebo charakterom postáv, že mu odpustím i šialený záver.

Ako ste na tom vy? Koľko kníh ste dali za tento marec? Dokončujete/prerábate si príbehy v hlave? Alebo si vytvárate vlastné? 

14 komentárov:

 1. Tento mesiac som stihla 2 :D a s oboma som bola spokojná :D Táto kniha vyzerá tiež celkom zaujímavo.Ja niekedy nad koncom knihy rozmýšľam aj týždeň v kuse :D
  BoraSparkle

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Takže sme na tom rovnako! A hlavne som rada, že nie som len ja taký snílek :)

   Odstrániť
 2. Tento mesiac som mimo učebníc stihla prečítať 3 knihy a momentálne sa nesmierne teším na Draculu v maďarskom jazyku :) uvidíme, ako to dopadne a či tomu budem rozumieť. Čo sa týka kníh, milujem keď mám pri nich zimomriavky alebo emócie preciťujem s postavami :) na druhej strane milujem i knihy, ktoré nedokážem pustiť z ruky, ako napr Sila (Rhonda Byrne) .... No z niektorých som naopak sklamaná :( našťastie je tých lepších kníh oveľa viac. Inak krásny príspevok.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vďaka! Draculu som už dávno čítala po slovensky a bol super, takže snáď to zvládneš aj v maďarčine. Ja chcem konečne začať čítať v angličtine, tak snáď to budem zvládať! :)

   Odstrániť
 3. Já mám tenhle měsíc přečteno krásných 6 knih a to hlavně díky tomu, že nečtu moc obtížnou literaturu. Hodně jsem si oblíbila YA, úplně se vracím díky tomu do puberty a fakt mě to baví :D. Jinak Velkého Gatsbyho jsem si přečetla asi jako většina až poté, co jsem viděla film. Byla jsem na něm tenkrát i v kině a ani knížka nezklamala :) Ale máš pravdu, ten závěr je docela psycho.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak celkovo sa YA čítajú veľmi ľahko a dajú sa zvládnuť aj za deň :). Ja sa na film eďte len chystám, tak snáď nesklame!

   Odstrániť
 4. Tento měsíc jsem přečetla 9 knih☺. Velký Gatsby ♥♥♥♥
  Moc pěkný článek!
  Měj se krásně, Mimozemšťanka

  http://my-ideallife.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak to si dobrá! Ja sa snažím hlavne vo vlaku a vždy pred spaním, ale tak veľa kníh za mesiac som už dlho nedala :(.

   Odstrániť
 5. záver Gatsbyho aj mňa riadne štval,..inak keď máš rada toto obdobie, videla si film Midnight in Paris? :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nevidela, ale ukladám do záložiek! Celkovo filmy pozerám veľmi málo :(.

   Odstrániť
 6. U mňa to je vždy tak, že keď sa kniha neskončí jasne, vtedy si príbeh domýšľam:)
  http://rebelliouslily.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak, tak, hlavne nejasné konce nemám rada:/. Ale niekedy si ju domýšľam aj keď skončí jasne! :D

   Odstrániť
 7. Já tenhle měsíc přečetla asi tři, což není moc, ale lepším se a snažím se najít si více času na čtení :)
  Velkého Gatsbyho jsem také četla a je to skvělá knížka :) Ale souhlasím s tebou, ten konec bych taky napsala jinak.. ale ne vždy to skončí tak, jak chceme :)

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tri je dosť, keď si vezmeš, že väčšina ľudí neprečíta ani jednu :(. Myslím, že o veľa prichádzajú :D

   Odstrániť

Ďakujem za všetky vaše krásne odkazy, komentáre, pripomienky!

Blogger Template by DanyČuks