sobota 30. apríla 2016

Londonderry

Krásnu slnečnú sobotu! Dnes vám prinášam post, na ktorý som sa tešila najviac zo všetkých. Londonderry alebo pre niekoho len Derry. Jednoducho mesto, ktoré musíte vidieť! Sama dúfam, že sa tam ešte dostanem. Mesto, ktoré dýcha úžasnou atmosférou vychádzajúcou z jeho histórie. Z tej dávnejšej, ale i z tej novšej a smutnejšej. Mne sa tam neskutočne páčilo a tak vám dnes ukážem aspoň pár fotiek. 
IMG_3105
Do tohto mesta na západe Severného Írska sme sa vydali autobusom už skoro ráno. Cesta nám trvala asi hodinku, ale ubehlo to rýchlo. To viete, keď idete do dvojposchoďáku hore a dopredu, môžete sa kochať krajinou a obzerať všetko možné. Celkom ma naštvalo, že na autobusovej stanici nemali mapku a tak sme z nej vyšli len tak, ale našťastie sme hneď uvideli známy Peace Bridge (posledný obrázok) a Guildhall, ktorú vidíte na prvej fotke. Vo vnútri nás pekne privítal starší pán, ktorý bol veľmi milý, ukázal nám, že na prízemí si môžeme pozrieť krátku expozíciu o poľnohospodárstve v tejto oblasti a na druhom poschodí mozaikové okná. Pána spomínam hlavne preto, že bol jeden z mála Írov, ktorému som rozumela každé jedno slovo. Dokonca poznal Slovensko a tiež nám povedal, že oproti v múzeu je vstupné v ten deň zadarmo.
A tak naša druhá zastávka bola jasná. Hneď za hradbami sa nachádzalo Tower Museum (štvrtá fotka), kde som zase tetule nerozumela skoro nič, iba upstairs :D. Nevadí, múzeum bolo bez sprievodcu a bol to mix rôznych expozícií, zahrňujúci aj históriu mesta od prvého osídlenia až po tie smutnejšie udalosti pár desiatok rokov dozadu. Múzeum pritom nebolo veľmi veľké, prešli sme ho do 40 minút a úplne hore nás čakal nečakaný výhľad na mesto (nečakaný, lebo sme tej pani pri vchode fakt nerozumeli a nevedeli sme, že sa dá dostať hore na strechu).
Ďalej vidíte fotky uličiek, ktoré tam boli úžasné, sálali skvelou atmosférou a bolo tam veľa malých a zaujímavých obchodíkov. Už len obyčajné dvere, okná, balkóny tam boli mega nádherné a fotogenické. Až sme došli k akémusi centru v rámci hradieb, The Diamond, kde sa uprostred nachádzal Diamond War Memorial.
A už sme si to zamierili k Saint Columb's Cathedral, ktorú sa už z diaľky nedalo prehliadnuť. Vnútri sa nedalo fotiť a tiež som na internete našla, že sa dá vystúpiť na vežu a obzrieť výhľad, ale keď sme tam boli my, bola uzavretá. Obed v kaviarni a malé nákupy museli byť. Kto by to bol povedal, že uprostred hradieb, ktoré sú jedny z najstarších a najzachovalejších v Európe, sa bude nachádzať toľko obchodov.
A potom sme sa už vydali smerom von z hradieb a zobrali sme to tak, aby sme ich celé obišli smerom späť ku Guildhall a na stanicu. Vďaka tejto dlhšej prechádzke sme videli napríklad Presbyterian Church (17ta fotka), The Hands Across Divide Statue, Heritage Tower (18ta fotka), St Columba's Church, Bogside Murals, Free Derry Corner, Bloody Sunday Memorial (pustite si pesničku) a Harbour House.
IMG_3111
IMG_3114
IMG_3120
IMG_3143
IMG_3146
IMG_3177
IMG_3180
IMG_3183
IMG_3211
IMG_3216
IMG_3234
IMG_3240
IMG_3247
IMG_3251
IMG_3255
IMG_3278
IMG_3291
IMG_3297

IMG_3516
Dúfam, že sa vám moje posty zo Severného Írska páčia. Prvý random post nájdete tu, druhý post zo severu tu a ten z Belfastu tu. Všimli ste si z fotiek, aké je tam to počasie v priebehu dňa stále premenlivé? 

27 komentárov:

 1. JOJ. Ako ti ja závidím! Muselo tam byť krásne pretože tie fotky sú wau!
  SASHA´S LIFE

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Závist ^^ parádní fotky, muselo to tam být úžasné ^^ Cappuccino Lover

  OdpovedaťOdstrániť
 3. No krása. :) Takých miest by som chcela navštíviť viac. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. super článok, z toho mestečka ide krásna atmosféra :)

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Moc hezké fotky! Určitě bych se do Irska jednou ráda podívala, a tak mi tvoje články slouží k inspiraci :) -L

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Vypadá to tam moc hezky! :) Super fotky. :)
  DENYII

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Uzasne fotky, muselo tam byt opravdu krasne :-)
  Lovely imperfections

  OdpovedaťOdstrániť
 8. musím pochválit úžasný desing =)
  allys-cook.blog.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Tyhle malá městečka jsou v každém státě nejhezčí - ať už se jedná o Irsko, Itálii nebo Francii, prostě všude :)
  K.
  http://inkpotstories.com/

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Achjo, já ty tvoje fotky prostě miluju! Vždycky se v duchu přenesu někam uplně jinam :) Moc ráda bych se tam podívala, vypadá to tam opravdu krásně :)

  SweetElis

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Ďakujem za komentár na mojom blogu.

  Fotky sú krásne, to mesto vyzerá pekne :)

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Moc hezké fotky! Irsko a Anglie jsou pro mě ty nejkrásnější země :)

  OdpovedaťOdstrániť
 13. nááááádhera!Raz tam musím ísť :)

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za všetky vaše krásne odkazy, komentáre, pripomienky!

Blogger Template by DanyČuks