utorok 4. júla 2017

Skopje I.

Ahojte! Dnes sa tu malo objaviť zhrnutie môjho júna, ale okrem tohto výletu a kopcov zmrzliny, by ste nič nevideli. A tak budúci mesiac spojím jún s júlom a dnes vám ukážem prvú várku fotiek z môjho výletu do Skopje.
skopje_mecedonia (1)
Fotky sú také všelijaké, pretože neviem fotiť a na takýchto výletoch často krát fotím za jazdy. Ale chcem vám skôr priniesť aj post o tom, čo všetko sme stihli navštíviť plus nejaké bližšie informácie, keďže ja sama som pred odletom o Skopje mala veľmi málo praktických informácii - čo vidieť, kde jesť a podobne.
O ubytovaní a samotnej ceste vám toho veľa nenapíšem, keďže sme išli cez cestovku. Zájazd stál skoro 200 € a zahŕňal letenky, ubytovanie na 3 noci, raňajky a poistenie. Všetko však prebehlo úplne bez problémov a jediným našim stresom bolo to, či sa nestrápnime už na letisku, ako sa našou angličtinou dohovoríme a či všetko nájdeme.
Vyrážali sme v piatok ráno, let trval ani nie hodinku a pol, čo bolo skvelé, rýchlo to ubehlo. Leteli sme so spoločnosťou WizzAir
Keďže v našich bankách a zmenárňach ťažko nájdete macedónske denáre, na letisku sme si hneď zamenili prvých 50 €. Celkovo som tam za 4 dni minula asi 80 €, pričom som nijak extra nešetrila. Kurz sa viac oplatil v zmenárňach v meste, v blízkosti hlavného Macedónskeho námestia ich nájdete hneď niekoľko. Takže na letisku vám stačí zameniť si prvých pár eur na transfer do centra.
Z letiska sme sa do centra dostali autobusom spoločnosti Vardar Ekspress. Lístok si môžete kúpiť v obchodíku na letisku alebo priamo u vodiča. Inak je autobus pred príletovou halou pristavený už skôr ako má odísť a pokojne tam môžete už nastúpiť (my sme tam trošku strečkovali, lebo sme netušili, či môžeme už nastúpiť a či je to správny autobus, nebol vôbec označený tabuľkou "centrum" alebo "Skopje" či niečo také). Lístok do centra stál 175 denárov, takže nejakých 3,5 €. Autobus stojí teda na letisku, na autobusovej stanici a  v centre pri hoteli Holiday Inn. Rovnako to platí aj späť - z centra na letisko.
Čo sa týka dopravy po meste, všetko sa dá zvládnuť pešo. Skopje nie je také veľké a aspoň toho uvidíte čo najviac. Dokonca sme zvládli prejsť od spomínaného Holiday Inn k nášmu hotelu s batožinou bez koliečok. Nebolo to vôbec tak ďaleko ako sa zdalo na mapke.
Na hoteli sme sa vybalili, dali dokopy a vyrazili do mesta. Bolo už síce dosť neskoro, ale stále teplo a príjemne. Navečerali sme sa síce len vo fast foode, ale stačilo nám to a pešo sme prešli celé centrum a Old Bazaar v moslimskej časti. V piatok to tam vážne žilo a niekde sa ani nedalo prejsť pomedzi davy ľudí. 
skopje_mecedonia (2)
Ministerstvo zahraničných vecí
skopje_mecedonia (3)
skopje_mecedonia (7)
skopje_mecedonia (4)
áno, jazdili tam double deckre
skopje_mecedonia (8)
Múzeum mesta Skopje
skopje_mecedonia (9)
skopje_mecedonia (10)
Bojovník na koni
skopje_mecedonia (11)
Víťazný oblúk
skopje_mecedonia (12)
Archeologické múzeum Macedónska
skopje_mecedonia (13)
Kamenný most
skopje_mecedonia (14)
Archeologické múzeum Macedónska
skopje_mecedonia (15)
pevnosť Kale
skopje_mecedonia (16)
jedna z uličiek Old Bazaaru
skopje_mecedonia (18) skopje_mecedonia (19) skopje_mecedonia (20)
Tak na dnes všetko a ďalší deň vám ukážem nabudúce!

9 komentárov:

Ďakujem za všetky vaše krásne odkazy, komentáre, pripomienky!

Blogger Template by DanyČuks