piatok 21. júla 2017

Skopje II.

Ak vás bavil prvý post o mojom výlete, tak vitajte pri jeho pokračovaní! Predpoveď počasia na ďalší deň nebola veľmi priaznivá a tak sme sa na "turistiku" vydali o deň skôr. Ale všetko začalo samozrejme raňajkami.
skopje_macedonia (3)
Tie sme mali v cene zájazdu a tak vám neporadím žiadnu fajnú kaviarničku s raňajkovým menu. Aj tak mám pocit, že tam žiadnu takú nenájdete :D. Ak sa mýlim, dajte tip!
Po výdatných raňajkách sme sa pešo prešli na autobusovú stanicu, kde sme očakávali autobus na Vodno, čo je vrch týčiaci sa nad mestom. Stanica nie je veľká a je rozdelená na dve časti. V jednej stoja autobusy mestské a v druhej medzimestské. Tie mestské rozpoznáte jednoducho - sú červené a väčšinou dvojposchodové. Nájsť však ten správny, bola už ťažšia úloha. Nástupištia boli zle označené, chýbala tabula s nejakým rozpisom a tak sme sa museli spýtať. Milý autobusár nás odkázal asi do polovice stanice a tam sme už našťastie zahliadli autobus s nápisom Vodno Millenium Cross. Presné číslo autobusu si moja hlava deravá nezapamätala. Išlo však o doubledecker a jazda bola zdarma. Cesta trvala asi 15-20 min a poviem vám, bola dosť krkolomná.
Keďže bolo horúco, nechcelo sa nám šliapať a tak sme samozrejme využili lanovku. Cena spiatočného lístka bola 100 denárov. Už z kabínky bol perfektný výhľad na celé mesto, takže sme sa mohli tešiť na výhľad zhora. Ten nesklamal, ale celkovo som pod týmto epickým krížom toho čakala viac. Malý bufet, pár posedení a ešte menej ľudí. Jednoducho sme mysleli, že to tam bude viac žiť.
Späť sme sa zviezli opäť lanovkou a autobusom do centra (len tak random sme vystúpili na zastávke, o ktorej sme si mysleli, že bude najbližšie centru). Tam sme opäť prešli do islamskej štvrti, kde naše kroky smerovali k pevnosti Kale. Tú nájdete ľahko - je neprehliadnuteľná. Je v stave renovácie a mnoho tam toho nenájdete, je však odtiaľ opäť super výhľad.
Od pevnosti sme sa vydali k neďalekému Múzeu moderného umenia. Na toto múzeum som sa tešila najviac a tak prišlo veľké sklamanie, keď sme tam našli len dvoch túlavých psov, zamknuté dvere a prázdne priestory. Na internete ani zmienka o zatvorení či rekonštrukcii múzea. Tak isto na budove žiadny plagát. Iba na dverách otváracie hodiny, ktoré však už asi neplatili. Trošku sme to nepochopili a tak sme sa vybrali ďalej, späť do centra.
Začalo pršať a tak sme sa skryli do Museum of Macedonian Struggle. Prehliadka s anglicky hovoriacim sprievodcom trvala asi hodinku a stála 120 denárov. Bola veľmi zaujímavá a veľmi dobre spracovaná. Obrazy, voskové figuríny a celková konštalácia - všetko super. V múzeu sa však dalo fotiť len v hale.
Na neskorší obed sme sa vybrali do jednej z reštaurácií rovno na brehu rieky Vardar. Na to že išlo o podnik priamo v centre, mi prišli ceny veľmi prijateľné. Za cestoviny, limonádu a kávu som zaplatila necelých 10 €.
Keďže sa ochladilo, vrátili sme sa na hotel prezliecť a trochu si oddýchnuť. Mesto bolo fakt malé a tak sme sa opäť pešo prešli do Old Bazaaru, kde sme sa stratili v uličkách, objavili tak milión mešít a modlitební. Nakoniec sme sa ešte vydali k vraj najkrajšiemu kostolu v meste a to ku kostolu sv. Klementa Ocrhidského. Nasledovala večera, posedávanie na námestí a prechádzka na hotel. 
skopje_macedonia (2)
skopje_macedonia (4)
skopje_macedonia (6)skopje_macedonia (7)skopje_macedonia (8)
skopje_macedonia (5)
Millenium Cross
skopje_macedonia (9)
Bojovník na koni
skopje_macedonia (10)
Archeologické múzeum Macedónska
skopje_macedonia (11)
pevnosť Kale

skopje_macedonia (12)
pevnosť Kale
skopje_macedonia (13)
pevnosť Kale
skopje_macedonia (16)
skopje_macedonia (15)
Museum of the Macedonian Struggle
skopje_macedonia (18)
ulička Old Bazaaru
skopje_macedonia (25)
ulička Old Bazaaru
skopje_macedonia (1)
Kostol sv. Klementa Ocrhidského
Snáď vás post veľmi nevyčerpal a tešíte sa na tretí, už posledný! Majte sa krásne!

13 komentárov:

 1. Jééé, ty jsi byla ve Skopje ! Já se tam taky chystám, díky za inspiraci a krásné fotečky :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jeee, to je super! Snáď ti články aj trošku pomôžu, keďže ja som napríklad toho o Skopje našla na nete veľmi máličko :).

   Odstrániť
 2. krásne fotky, som prekvapená aké je to pekné mestečko, kukla som aj prvú čásť:) musím povedať že som automaticky išla kuknúť letenky, určite v ďalšom článku popiš viac vlastné pocity a volaké tips :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vďaka, bolo tam vážne super! :) Tak snažím sa písať moje postrehy, ale už beztak sa mi tie posty zdajú strašne dlhé :D.

   Odstrániť
 3. pekný článok aj fotky ;) naozaj zaujímavá a netypická destinácia, ale to len pridalo na pútavosti článku, palce hore :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Super článok a nádherné fotky, vyzerá to tam úžasne:)

  Hello, my name is Ev

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Pěkné místa, škoda toho zavřeného muzea. :-)
  welcometomyworld

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ty autobusy mi připomínají ty v Londýně, škoda zavřeného muzea, to by mě docela naštvalo.:)

  Somethingbykate

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Krásne miesto :) Príroda mi veľmi pripomína Slovensko :D

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za všetky vaše krásne odkazy, komentáre, pripomienky!

Blogger Template by DanyČuks