pondelok 14. augusta 2017

Skopje III.

Už som stihla druhý zahraničný výlet tohto leta, no stále tu mám nejaké resty z toho predošlého. Každopádne som veľmi rada, že vás moje cestovateľské články bavia. Ten posledný si môžete pozrieť tu a ten dnešný už bude o posledných dvoch dňoch v hlavnom meste Macedónska.
skopje_macedonia (1)
Náš tretí deň a teda nedeľa opäť začala raňajkami, po ktorých sme sa vybrali do mesta alebo skôr Tour de múzeá. Ako prvé sme navštívili Múzeum mesta Skopje, kde bolo vstupné zadarmo a ani sa nečudujem prečo. Budova bola celkom zanedbaná a boli sme jedinými návštevníkmi. Našli sme tam výtvory študentov umeleckej školy a expozíciu o rozsiahlom zemetrasení, ktoré Skopje zasiahlo v roku 1963. Bolo to naozaj zaujímavé, ale krátke.
Ďalej sme sa presunuli cez rieku do Archeologického múzea Macedónska, kde bola prehliadka opäť len na nás (myslím bez sprievodcu), ale za študentský vstup sme zaplatili 150 denárov. Nachádzala sa tam expozícia mincí a ďalej všetky možné vykopávky, ktoré boli chronologicky usporiadané a doplnené o obrazy toho ako sa dané nástroje/zbrane/predmety využívali. Celkovo bolo toto múzeum tiež veľmi zaujímavo spracované. Vnútri sa však nedalo fotiť.
Po tejto prehliadke sme sa pešo vybrali hlbšie do moslimskej časti mesta, kde sme chceli navštíviť Národnú galériu Macedónska, ktorá však bola zatvorená. Vybrali sme sa teda ďalej až do Múzea Macedónska, ktoré nám trvalo trošku dlhšie nájsť. Vyzeralo dosť opustene a opäť sme boli jedinými návštevníkmi. Pán za pokladňou bol však veľmi milý a vedel veľmi dobre anglicky (narozdiel od prvého múzea). Vstup bol opäť zadarmo a prehliadka voľná, iba nám pán vysvetlil, ktorým smerom máme postupovať. Na začiatku sme sa dozvedeli o občianskej vojne v Macedónsku a ďalej prehliadka pokračovala národnými krojmi a typickými remeslami. V múzeu mi však chýbali anglické vysvetlivky k jednotlivým predmetom, ale aspoň som si precvičila azbuku :D.
Opäť sme sa vrátili do Národnej galérie, ktorá už bola otvorená. Asi vás už ani neprekvapí, že sme boli jedinými návštevníkmi a vstupné bolo zadarmo. V galérii boli obrazy macedónskych umelocov, ale nechcela som tam veľmi fotiť. Inak o tejto galérii som toho na internete vopred veľa nenašla a na mieste sme ju našli skôr náhodou. Nachádza sa v islamskej časti, smerom od Kamenného mostu, tesne pred Old Bazaarom, hneď na pravej strane. Ide asi o bývalú mešitu. Inak na to, že bola nedeľa, boli všetky tieto múzeá otvorené.
Nasledoval obed a tu mám pre vás fakt skvelý tip. Opäť sa jednalo o reštauráciu úplne v centre - Lounge Restaurant Trend & Bistro London. Ja som si síce dala len pizzu, ale bola to najlepšia pizza akú som kedy mala. Kamarátka mala jedno z hlavných jedál a tiež bola veľmi spokojná. Nakoniec sme pri platení zistili, že v ten deň majú všetky hlavné jedlá za polovicu a tak som za pizzu zaplatila menej ako za smoothie. Spolu nejakých 7 €. A to vám vravím, za takú pizzu by som dala aj 20!
Zašli sme si nakúpiť nejaké potraviny do klasického obchodu a osviežiť sa a oddýchnuť si na hotel. Najčastejšie sme nakupovali v supermarketoch Tinex, kde mali super ovocie a primerané ceny. Navyše mala táto sieť v meste asi najviac obchodov.
Večer sme sa už len vydali na večernú prechádzku a večeru. Pre tú sme si vybrali ďalšiu reštáuráciu na nábreží, kde som opäť za dosť bohaté jedlo a drink zaplatila okolo 10 €. Išlo o kubánsku reštauráciu a ak sa do Skopje chystáte v blízkej dobe, určite ju tam nájdete, keďže mala na terase obrazy kubánskych velikánov. Večera mohla byť aj lepšia, ale Cuba Libre stálo za to.
Nasledujúci deň sme už stihli len raňajky, balenie, poslednú prechádzku pri Holiday Inn, odkiaľ vyrážal autobus na letisko. A zbohom Macedónsko. Btw, suveníry ako magnetky, klúčenky a pohľadnice si určite nenechávajte na poslednú chvíľu. Myslím, že na letisku boli aj 7 krát vyššie ceny, čo sa mi nestalo ani v Londýne :D. My sme suveníry nakúpili hneď v centre, pri Kamennom moste, za celkom smiešny peniaz. 
skopje_macedonia (2)
skopje_macedonia (3)
Múzeum Macedónska

skopje_macedonia (4)
skopje_macedonia (5)
skopje_macedonia (6)
skopje_macedonia (7)
skopje_macedonia (8)
z Národnej galérie

skopje_macedonia (9)
Ministerstvo spravodlivosti

skopje_macedonia (10)
skopje_macedonia (11)
skopje_macedonia (13)
skopje_macedonia (14)
Opera a balet

skopje_macedonia (15)
skopje_macedonia (17)
skopje_macedonia (19)
Tak a to je všetko! Snáď bude opäť článok nápomocný alebo si aspoň užijete fotky. Dajte vedieť!

3 komentáre:

 1. krása :) fotky som si naozaj užila, Skopje pripisujem na zoznam miest ktoré musím navštíviť :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tam jsem tayk v životě nebyla, ale jednou snad... :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Macedónsko, tak tam som ešte naozaj nebola! a asi mi ani nenapadlo chcieť sa tam ísť pozrieť... takže vďak za tip, hneď si to píšem do svojho zoznamu miest, ktoré túžim navštíviť! :D.

  KEJMY ♥.

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za všetky vaše krásne odkazy, komentáre, pripomienky!

Blogger Template by DanyČuks